Otomobil Ehliyeti

Kara yolu trafiğinde bağımsız bir şekilde motorlu araç kullanmak isteyenlerin tercihi otomobil ehliyeti gerekli yol ve direksiyon yetkinliğini kanıtlamak adına alınır. Otomobil ehliyeti B sınıfı ehliyeti olarak adlandırılır.

Eğitimler siz değerli müşterilere sunulurken, direksiyon eğitimi dersi haricinde sözel eğitimler de sağlanırTüm eğitimler 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 8.2.2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 29.5.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği hükümlerine göre gerçekleşmektedir. Otomobil ehliyeti alınarak kara yolunda can ve mal kaybının önüne geçilirken aynı zamanda trafik düzeninin sağlanması amaçlanır. Deneyimli ekip sizlere her aşamada trafik ve yol hakimiyetini kurallara, işaretlere uygun olarak ehliyet almanızı sağlar. Akan trafik sırasında karşılaşabileceğiniz olası tehlike ya da riskleri ön görme becerisinden, trafik içerisinde karşılaşılan zorunlu manevralara kadar gerekli eğitimler verilmektedir.

Firmanın amacı yalnızca ehliyet için gerekli olan dersleri vermek değildir. Gerçek hayatta yaşanılan trafik sorunlarına ve otomobil sorunlarına müdahale edebilmek için gerekli deneyimi de sizlere sunmaktır. Otomobil Ehliyeti almanız ve güvenilir bir şekilde kullanmanız için farklı yol durumlarında yapılması gerekilen doğru davranışların gözlenmesi hakkında da gerekenler aktarılır. Düz ya da otomatik otomobil ehliyeti alımında direksiyon eğitimi ve sınav değerlendirme temel manevralar, eğimli yolda kalkış, park etme, iki araç arasına park etme, 25 metre geri sürüş gibi konularının üzerinde önemle durulur.  Ayrıca herhangi bir tehlike durumunda ani fren yapma, geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa veya sola dönme gibi eğitimlerde aynı program içerisinde verilmektedir.

Otomobil Ehliyeti almak için B sınıfı otomobil ehliyeti sahibi olmalısınız. B sınıfı ehliyetiniz ile manüel ya da otomatik otomobilleri kullanılabilir. Toplamda 16 saat direksiyon eğitimi alınarak ehliyet sınavlarında başarılı olabilirsiniz. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterirken, eğer daha fazla süreli direksiyon dersi almak isterseniz belirtmeniz yeterli olur. 18 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan herkes B sınıfı otomobil ehliyeti almak için başvuruda bulunma şansı elde eder.

B SINIFI MANUEL OTOMOBİL EHLİYETİ

B sınıfı otomobil ehliyeti almak isteyen adayların bazı şartları taşıması gerekir. Başvuruda istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak kursa çok kısa süre içerisinde teslim etmelidir.

B Sınıfı Otomobil Ehliyeti Yaş Koşulları

B sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 18 yaş sınırını tamamlaması ve en az ilkokul mezunu olması şartları aranmaktadır. Bununla birlikte herhangi bir deneyim ya da tecrübe aranmaksızın ehliyetin toplamda geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Kayıt Evrakları

B Sınıfı otomobil ehliyeti almak için gerekli olan belgeler;

 • – Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • – Eski tarihli sürücü belgeniz var ise fotokopisi,
 • – İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ya da öğrenim durumunuzu belirleyen diplomanız,
 • – Toplamda 6 adet fotoğraf,
 • – “Sürücü olur” sağlık raporu
 • – Kan grubunu belirten kart,
 • – Sürücü kursunda doldurulmak üzere adli sicil beyanı,
 • – Adres beyanı ve sözleşme yine sürücü kursunda doldurulacak belgelerle ehliyet için başvuruda bulunulur.

Ehliyeti almak için sürücü kursunun düzenlediği ve sizlerin müsait olduğu özel ders programına katılarak, teorik sınav ve direksiyon sınavında yapılacak sınavlara hazırlanmış olursunuz.  Eğitim sonrasında yapılan teorik sınavda toplamda 50 adet soru sorulmakta ve 70 puan aldığınız takdirde ehliyet almaya hak kazanırsınız. Her sorunun puan değer 2 olmak üzere en yüksek puan 100 olarak belirlenmiştir.

B sınıfı otomobil ehliyeti almak isteyenler otomobil ve kamyonet ile ayrıca azami yükü 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. B sınıfı otomobil ehliyeti haricinde herhangi bir ehliyete sahipseniz yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Eğer ilk kez ehliyet almak istiyorsanız ehliyeti almaya hak kazandığınızda “stajyer sürücü” olabilirsiniz.

B SINIFI OTOMATİK OTOMOBİL EHLİYETİ

Günümüzde yeni nesil çoğu araçlar otomatik vites olarak üretilirler. Otomatik vites otomobiller, manüel otomobillere göre daha rahat kullanılırken, genelde ehliyet almak isteyen kadın adayların B sınıfı otomatik otomobil ehliyeti ilk tercihi olur.

B Sınıfı Otomatik Otomobil Ehliyeti Yaş Koşulları ve Geçerlilik Süreleri

18 yaşını tamamlamış ve 19 yaşından gün almış her aday B sınıfı otomatik vites ehliyet almak için başvuruda bulunabilir. Ehliyetin, 10 yıl geçerlilik süresi bulunur.10 yılda bir sağlık raporu yenilemek yeterlidir.

Ehliyet Kayıt Evrakları

B sınıf otomatik otomobil ehliyeti almak isteyen adaylar, aşağıdaki tüm evrakları eksiksiz olarak teslim etmelidir.

 • – “Sürücü olur” sağlık raporu,
 • – Sabıka kaydı,
 • – Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • – Toplamda 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • – Kan grubu kartı,
 • – Diplomasının, öğrenim gördüğü bilgisinin yazılı olduğu kâğıdın aslı ya da fotokopisi,
 • – Adres beyanı,
 • – Sözleşme, belgeleridir.

Otomobil Ehliyeti Fiyatları

2019 B sınıfı otomatik otomobil ehliyet fiyatları detaylı bilgi için hemen şimdi kursla iletişime geçebilirsiniz. Yapılan son düzenlemelere göre fiyat bilgisi edinerek, toplamda kurs ücreti ile birlikte ne kadar öğreneceğinize göre bütçe planlaması yapabilirsiniz.

B sınıf otomatik otomobil ehliyeti alarak kullanabileceğiniz araçlar,

 • – Otomobil
 • – Kamyonet
 • – M sınıfı, B1 sınıfı, F sınıfı ehliyet belgelerinin kullandıkları araçlar
 • – Motor Bisiklet
 • – 4 tekerli motosiklet
 • – Traktör
 • – Azami yüklü toplamda 4.250 kilogram olan birleşik araçlardır.

Eğitimler ve Sınavlar

Otomatik vites otomobiller için almak istediğiniz kurs 2 aşamada sunulur. İlki Trafik ve Çevre Bilgisi, İlk Yardım Bilgisi, Motor ve Araç Tekniği Bilgisi, Araç Adabı derslerinden oluşan ders programıdır. Kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği sınavda 70 ve üzeri puan alındığı takdirde 2. aşama yani direksiyon sınavına hak kazanmış olunmaktadır. 4 yazılı sınav hakkınız bulunmaktadır.

Not: B sınıfı otomatik otomobil ehliyeti almak isteyen A,  A1, A2,F,G, M veya B1 farklı sürücü sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar, tüm koşulları sağlamaları şartıyla yalnızca direksiyon eğitimine katılabilir. Bu sayede yalnızca direksiyon sınavında başarılı olarak ehliyetini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir