R

Ehliyet Hakkında Genel Olarak Merak Edilen Sorular

Ehliyet Hakkında Genel Olarak Merak Edilen Sorular
  • Ne zaman Ehliyet Alabilirim ?

Eğer B sınıfı ehliyet almak istiyorsanız 18 yaşınızı doldurup 19 yaşından gün almanız gerekmektedir. Örneğin Doğum tarihiniz 01/01/1994 olsun siz 01/01/2012 tarihinden itibaren ehliyet için kayıt olabilirsiniz. Bunun haricinde hiçbir şekilde ehliyet alamazsınız.

Diğer ehliyet sınıflarının yaşları için : Ehliyet Alma Yaşı adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

  • İlkokul Mezunları Ne Zamana Kadar Ehliyet için Başvurabilir ?

6 Haziran 2011 Tarihine kadar başvurabilirler yani bugün son gün. Bugünden sonra artık ilkokul mezunları hiç bir şekilde ehliyet almak için başvuruda bulunamazlar. Sahip oldukları ehliyet sınıflarını değiştiremezler büyütemezler.

  • Ehliyet Sınav Harcı Hangi Bankaya Yatırılır ?

Ehliyet sınav harcı Vakıfbank veya Ziraat Bank’a ehliyet için diyip TC Kimlik Numaranız ile yatırabilirsiniz. Sizin yerinize başkası da yatırabilir.

  • Direksiyon Sınav Sonuçlarını Öğrenme

Direksiyon sınav sonuçlarınızı sadece ehliyet almak için başvurduğunuz sürücü kursunuzdan öğrenebilirsiniz. Başka hiçbir yerden öğrenemezsiniz.

  • Ehliyet Emniyetten Kaç Günde Çıkar ?

Öncelikle ehliyetinizi sadece sürücü kursunuzun bağlı olduğu ilçedeki emniyetten alabilirsiniz. Başka hiç bir yerden alamazsınız. Ehliyet almanız da emniyetteki yoğunluğa bağlı olarak 1 gün ile 1 hafta arasında değişir.

  • Ehliyet Vergi Harcı Nereye Yatırılır ?

Ehliyet vergi harcı vergi dairelerine yatırılır. Onun dışında herhangi bir bankaya yatırılamaz.

  • Fark Ehliyeti Ne Demektir ?
Halk arasında ” ehliyet büyütmek veya ehliyet yükseltmek” olarak tabir edilen fark ehliyeti; Örneğin B sınıfı bir ehliyetiniz varsa bir üst sınıftan ehliyet almak için motor ve araç bilgisi dersi alarak teorik sınava girerler akabinde direksiyon sınavınıda verince üst sınıftaki ehliyeti almaya hak kazanırlar.
Farka girilecek ehliyet sınıfları ise E sınıfı ve D sınıfıdır. E sınıfı sürücü belgesi ile kamyon, otobüs, ve B sınıfının kullanmış olduğu araçlar kullanılır. D sınıfı sürücü belgesi ile Tır, kamyon ve B sınıfının kullanmış olduğu araçlar kullanılır.

 

Bunların haricinde merak ettiğiniz her soru için bu yazı altına yorum yazınız en hızlı şekilde böyle cevap alabilirsiniz :).

Ehliyetal.net
Herkese kazasız günler dileriz.

 

6 Haziran 2011
Okunma
bosluk

ehliyet,sınav,soruları,cevapları,direksiyon,deneme,yeri,sorgulama,randevu,sonuçları Son Yazılar FriendFeed