Kamyon – Çekici Ehliyeti

Günlük hayatınızda inşaat malzemesi veya eşya taşırken, aracınız yolda kalıp çekilmesi gerekiyorsa bu tür araçlarını kullanacak Kamyon – Çekici Ehliyeti sürücü belgesine sahip olmanız gerekir. Bu sınıf sürücü belgesi direk alınmadığı gibi B sınıfı sürücü belgesinin olması zorunludur. Kamyon çekici ehliyeti kendi içinde 4 sınıfa ayrılmaktadır. C, C1, C1E ve CE sınıfları olarak karşımıza çıkmaktadır. Her sınıf kendi kullanım alanları içinde araç modellerine göre sınıflandırılır. 18 yaş ile 22 yaş şartı olduğundan araç modeli ve sürücü sınıfı bu şarta göre şekillenir. Bu sürücü belgesi ile kamyon, kamyonet, çekici, tır, arazi taşıtları, otomobil, traktör gibi araçlar kullanılabilir.

Kamyon – Çekici Ehliyeti sahip olmak isteyen adaylar öncelikle alanında başarılı bir kursa yazılması gerekir. Çünkü sürüş deneyimin başladığı ana yer sürücü kurslarıdır. Kursun bünyesinde bulunan uzman ve kaliteli eğitimcilerle adayın sürüş deneyimi kazanmasını, heyecanını, stresini en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Bu eğitimler de 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 8.2.2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 29.5.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği hükümleri ışığı altında verilmektedir. Verilen eğitimlerle trafik kuralları, viraj dönüş açıları, araçların motor yapısı, yokuşlarda nasıl kalkılması gerektiği, ani fren çalışmaları birebir uygulamalı olarak adaya öğretilir. Ehliyet kursunun sağladığı ehliyet sınıfına uygun araçlar ile eğitimler verilmektedir. Bu sınıf sürücü belgesinde B sınıfı ehliyeti olması gerektiğinden adayın yazılı sınavına girmesine gerek yoktur. Eğer hiç ehliyeti yoksa önce B sınıfı için müracaat etmeli daha sonra Kamyon-çekici ehliyetine başvuru yapması gerekir. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan direksiyon sınavı, sahip olmak istediğiniz sürücü belgesinin kilidi açan anahtarıdır. Bundan dolayı kursta verilen eğitimlerin önemli olduğu ve başarının oluşmasına direk olarak katkı sağladığı bilinmektedir.

İstediğiniz araç modeline göre Kamyon – Çekici Ehliyeti sınıflarına başvuru yaparak, araçları trafik kurallarına uygun olarak karayolu taşımacılığı için kullanabilirsiniz. Gerekli sürücü belgesi olmadan araçları kullanan sürücüler kendi canını ve karşısındakinin canını tehlikeye sokarlar.

C1 SINIFI KAMYON EHLİYETİ

En düşük 3500 kilogram ile 7500 kilogram arasında yük taşımacılığı yapan kamyonet ve çekici araçlarının kullanılması için C1 sınıfı kamyonet ehliyeti alınması gerekir. C1 sınıfı ehliyete sahip olmak öncelikle B sınıfı ehliyetinin olmasına bağlıdır. C1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler kamyonet, çekici, traktör ya da otomobil kullanabilmektedir.

C1Sınıfı Kamyonet Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

C1 sınıfı kamyonet ehliyeti sürücüne sahip olacak adaylar 18 yaşını tamamlamış olmanın yanında B sınıfı ehliyet sürücüne de sahip olması gerekir. Ehliyetin geçerlilik süresi toplam 5 yıldır. Sürenin bitmesi ile birlikte ilgili sağlık kurumlarınca alınacak sağlık raporu ile süresini uzatabilirisiniz.

 • 18 yaşını tamamlayan her aday başvuru yapabilir.
 • Kimlik cüzdanının fotokopisi ve aslı bulundurulması
 • B sınıfı ehliyeti olmayan aday başvuru yapamaz. Bu yüzden B sınıfı ehliyetinin fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Türk Ceza Kanunun 4203, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 61363 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 inci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak,
 • En az ilköğretim diplomasının fotokopisi
 • Sağlık kurumlarınca alınacak sağlık raporu

Fiyatlarımız

2019 yılı için geçerli olan güncel fiyatlarımızı ve size sunulan kurs için avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Eğitim ve Sınav Bilgisi

C1 sınıfı kamyonet ehliyeti başvurusu sırasında şartları sağladığınız takdirde kaydınız alınır. B sınıfı ehliyetinizin olması zorunlu olduğundan yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Kurs da alacağınız ehliyet sınıfına uygun araçlarla eğitimler verilmektedir. Alanında başarılı eğitimciler ile birebir çalışmalar ile yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz. Eğitimcilerin paylaşacağı deneyimler sayesinde kendinize güveniniz geleceği gibi direksiyon sınavında başarılı olmanız da sağlanmaktadır. Direksiyon sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacağından günü ve saati kursça paylaşılacaktır. Sınavdan 70 ve üzeri puan alındığında sertifika almaya hak kazanılacaktır. Aldığınız sertifika ehliyet yerine geçmediği için ilgili kuruma sertifikanızı teslim ederek ehliyetiniz basılmasını sağlayabilirsiniz.

İstediğiniz araç modeline göre Kamyon – Çekici Ehliyeti sınıflarına başvuru yaparak, araçları trafik kurallarına uygun olarak karayolu taşımacılığı için kullanabilirsiniz. Gerekli sürücü belgesi olmadan araçları kullanan sürücüler kendi canını ve karşısındakinin canını tehlikeye sokarlar.

C1E SINIFI KAMYON – ÇEKİCİ EHLİYETİ

Öncelikle C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar C1E sınıfı kamyon-Çekici ehliyeti almaya hak kazanırlar. Bu sürücü belgesi ile kullanılan taşıtlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen fakat katar ağırlığı 12000 kilogramı geçmeyen römorklu ya da yarı römorktan oluşan bileşik araçları kullanacaklara verilir. Bu sürücü belgesi ile römorklu kamyon, çekici, C1, B, Be, F, M sınıfı sürücü belgelerinin kullandığı araçları kullanmaktadır.

C1E Sınıfı Kamyon-Çekici Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

C1E sınıfı kamyon-Çekici ehliyeti belgesine sahip olacak adaylar 19 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. Ehliyetin toplam geçerlilik süresi 5 yıldır. Süresi biten ehliyetler ilgili sağlık biriminden alınacak raporla ilgili kuruma giderek süresini uzatabilirler.

 • 18 yaşını tamamlayan her aday başvuru yapabilir.
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı bulundurulması
 • C1 sınıfı ehliyeti olmayan aday başvuru yapamaz. Bu yüzden C1 sınıfı ehliyetinin fotokopisi
 • 8 adet biometrik fotoğraf
 • Sabıka Kaydı
 • Öğrenim diplomasının fotokopisi ya da uzaktan öğrenim gören adayların öğrenci belgesi getirmesi gereklidir.
 • Sağlık raporu

Fiyatlarımız

C1E sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar ilgili kursa gelerek 2019 yılı kurs ve harç ücretlerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Eğitim ve Sınav Bilgisi

C1E sınıfı kamyon-çekici ehliyeti sahip olmak için başvuru yapan adaylar gerekli evrakları eksiksiz olarak tamamlamaları halinde kursa kayıt yaptırılmaktadır. C1 sınıfı sürücü belgesine sahip olunması zorunlu olduğundan ikinci kez yazılı sınava girmeden direksiyon sınavına girerek sahip olunabilir. Kursun yaklaşık bir ay boyunca sürücü belgesinin kullanacağı araçlarda deneyim kazanmaları sağlanır. Bunun için kursun sağladığı alanında başarılı eğitimciler ile her adayla birebir eğitimler yaparak sürüş deneyimi kazanması sağlanır. Aracın tanınması, motor yapısının öğrenilmesi, ani fren çalışması, sağa sola dönüş manevraları birebir uygulamalı olarak anlatılır. Daha sonra görevlilerce yapılacak olan direksiyon sınavında aday en az 70 puan alması halinde sertifika almaya hak kazanır. Alınan sertifika ehliyet yerine geçmediği için iki yıl içinde ilgili kurumca sürücü belgesini alması gerekir. İki yıl içinde alınmayan sürücü belgesi hak kaybına uğrayacağı gibi yeniden kursa yazılmalıdır.

CE SINIFI KAMYON – ÇEKİCİ EHLİYETİ

Tır ve kamyon gibi çekici tipi araçları kullanmak isteyenlerin CE Sınıfı Kamyon-Çekici Ehliyeti alması gerekir. Bu tip sürücü belgesi almak isteyenlerin öncelikle C sınıfı ehliyet sürücüne sahip olmalıdır. C tipi ehliyet sürücüne sahip olması için ise B sınıfı ehliyeti sürücü belgesi olması gerekiyor. Bu sebeptendir ki öncelikle B sınıfı sürücü belgesiniz olmazsa diğer sürücü belgesine başvuru yapamazsınız. CE sınıfı sürücü belgesine sahip olan adaylar M, B, B1, C, C1, E ve F tipi sürücü belgesinin kullandığı araçları kolaylıkla kullanabilmektedir. Tır ehliyetine sahip sürücüler römorklu kamyon gibi aracı da kullana hakkına sahiptir. Yeni yönetmelikle ile CE sınıfı sürücü belgesi eskiden D sınıfı olarak bilinmekteydi.

CE Sınıfı Kamyon-Çekici Ehliyeti Süresi ve Belgeleri

CE sınıfı kamyon-Çekici ehliyetisürücüne sahip olacak adaylar 22 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. Ehliyetin geçerlilik süresitoplam 5 yıldır. Geçerliliğini dolduran sürücüler ilgili sağlık kurumlarınca alınacak sağlık raporu ile süresini uzatabilirisiniz.

 • 22 yaş şartı
 • Kimlik cüzdanının fotokopisi ve aslı bulundurulması
 • C sınıfı ehliyeti olmayan aday başvuru yapamaz. Bu yüzden C sınıfı ehliyetinin fotokopisi
 • 4 adet biometrik fotoğraf
 • T.C kimlik numarası ve E devlet şifresi ile girilerek alınan sabıka kaydı belgesi gereklidir.
 • Diploma fotokopisi
 • Ağır vasıta araç kullanabilecek adayların bir özrünün olmadığına dair sağlık raporunun devlet hasta hanelerinden alması gereklidir.