Motosiklet Ehliyeti

Günümüz yaşam alanında gençlerin sürekli tercih ettiği bir araç türüdür. Dört tekerlekli araçlara göre kullanımı kolay olduğu ve genellikle kısa mesafede kullanılabilecek araçlar için motosiklet ehliyeti alınması gereklidir. Ancak araçların kendi sınıflarına göre uzun mesafede ya da yarış tipi olarak da kullanılır. Motosiklet ehliyeti A sınıfı ile sınıflandırılır.

Eğitimler siz değerli müşterilere sunulurken, direksiyon eğitimi dersi haricinde sözel eğitimler de sağlanır. Verilecek eğitimler 13.10.1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 8.2.2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 29.5.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği hükümlerine göre gerçekleşmektedir. Ehliyetsiz sürülen motorlar yollarda büyük bir tehlike oluşturur. Eğitim alınmamış ve ehliyetsiz araçları kullanmak kendimizin ve çevremizdeki insanların hayatlarını tehlikeye sokmaktadır. Motosiklet ehliyeti alarak can ve mal kayıplarının önüne geçeceği gibi karayolunda kullanılan iki ya da üç tekerlekli araçlar içinde zorunludur. Kursça verilecek eğitimlerde yıllarca deneyimi olan eğitimcilerle trafik kurallarına uygun ve aracın nasıl kullanılabileceği hakkında gerekli bilgiye ve deneyime sahip olursunuz. Motor kullanıcılarının gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için ne tür ek donanım ekipmanlarının kullanılarak eğitim verilmesi sağlanır.

Kurslarda verilen eğitimler ekonomik getirim sağlamak değildir. Kullanılan araçlarla akan trafik de nasıl araç kullanılması gerektiği, karşılaşacağınız sorunlar ile mücadele edebilmenizi sağlar. Kurs sayesinde alacağınız motosiklet ehliyeti ile nerede ne yapmanız gerektiğini, sürüş sırasında davranış biçimlerini, kullanmanız gereken güvenlik önlemlerine sahip olabilirsiniz. Kullanacağınız motorlar vitesli veya otomatik olması fark etmez. Burada önemli olan güvenlikli sürebilmektedir. Kendi içinde A, A1 ve A2 diye ehliyet sınıfları vardır. Burada kullanacağınız motosiklet tipi ve yaşınıza göre ayrılmaktadır. Kurstan faydalanarak almak istediğiniz ehliyet sınıfına göre eğitimlerle karşılaşırsınız.

Yaşadığımız çağa göre bir tutku haline gelen motosikletler gençler tarafından sürekli tercih edilmektedir. Motosiklet ehliyeti almak için gerekli olan eğitimleri ve sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Toplam 6 saat eğitim alarak direksiyon sınavını başarı ile tamamlayabilirsiniz. Eğer alacağınız motosiklet tipine göre en erken 16 en geç 24 yaşını dolduran adaylar başvuru yapma imkanı sağlar. Unutmayın ki ehliyetsiz sürülen araçlar hem kendi canını hem de karşınızdaki insanların hayatlarını tehlikeye sokar.

A SINIFI MOTOSİKLET EHLİYETİ

A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Nedir?

Gençlerin sürekli tercih ettiği A sınıfı motosiklet ehliyeti günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sepetli ya da sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli araçları kullanacakların ilk tercihidir.  Bu ehliyet A1 ve A2 sürücü belgeleri ile kullanılan tüm araçları kapsamaktadır.

A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Yaş Koşulları ve Geçerlilik Süreleri

Okuryazar olan ve 24 yaşını dolduran her birey ya da iki üç yıl A2 sınıfı motosiklet ehliyeti olan adaylar da yaş şartı aranmadığı için A sınıfı motosiklet ehliyet alabilmek için başvuruda bulunabilir. Ehliyetin geçerlilik tarihi alındığı andan itibaren 10 yıldır. Her 10 yılda bir sağlık raporu alarak ehliyetinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

 • Kimlik cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Diploma belgesinin aslı ve 2 adet fotokopisi
 • Yeni çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
 • Onaylı sağlık raporu
 • Sınav giriş harcı için gereken ödeme makbuzu

Eğitim Ve Sınav Hakkında Bilgi

Eğer ilk defa ehliyet alacaklar için M.E.B tarafından yapılan motor, trafik ve ilk yardım derslerinden geçer not almanız gerekmektedir. Bunu için kurs da verilen dersleri kaçırmamak sınavda başarılı olmanın yolunu açıyor. Alanında kendini ispatlamış öğretmenler ile başarıyı yakalamak çok daha kolay. Bu sınavlardan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekmektedir. Yapılan sınavlardan başarılı olanlar kursun araçları ile toplam 14 saat direksiyon eğitimi verilmektedir. M.E.B tarafından uygulamalı olarak yapılan motor direksiyon sınavına girip başarılı olanlar ehliyetlerini almaya hak kazanırlar. Ayrıca eğer B,C,D,E,G sınıfı ( Otomobil ehliyeti, kamyon ehliyeti, iş makinesi ehliyeti  ) olup da A sınıfı motosiklet ehliyeti almak isteyenler yazılı sınava girmeden 12 saat özel direksiyon eğitimi alıp uygulamalı sınava girmeye hak kazanabilirler. Uygulamalı sınavda başarılı olanlar ehliyetini almaya hak kazanacaklardır.

A1 SINIFI MOTOSİKLET EHLİYETİ

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

Yaşam alanımızda kısa mesafede kullanmak ve gençlerin tercih ettiği A1 sınıfı motosiklet ehliyeti günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gücü 0-11 kilovatı arası olan motorlar için kullanılacak ehliyet tipidir.

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti için Gerekli Koşullar Nelerdir?

2019 yılında 2003 doğumlu ve öncesi adayların ehliyeti alabilmek için yasa gereği 16 yaşını dolduran her birey A1 sınıfı motosiklet ehliyet alabilmek için başvuruda bulunabilir. Ehliyetin geçerlilik tarihi alındığı andan itibaren 10 yıldır. Her 10 yılda bir ilgili sağlık biriminden sağlık raporu alarak ehliyetinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Ehliyet Sahibi Olabilmek İçin Gerekli Evraklar                                                                              

 • Gelirken nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi yanında bulundurulması
 • Eğer ehliyetiniz varsa yanına A1 motor ehliyeti sahip olunmak isteniyorsa eski ehliyet fotokopisi gereklidir.
 • Son 3 ayda çekilmiş biometrik fotoğraf
 • E Devletten alınacak sabıka kaydı
 • Öğrenim belgesinin fotokopisi
 • Aile hekiminden alınan sağlık raporu

Kursça Verilecek Eğitim ve Sınav Hakkında Bilgi

Milli eğitim bakanlığınca onaylı kurslara gelerek gerekli evraklar ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapılan başvurulardan sonra yazılı sınava girebilmeniz için kurs tarafından alanında kendini kanıtlamış eğitimcilerle verilir. Bu eğitimde ilk yardım, motor, trafik dersleri verilir. Aynı zaman da pekiştirmek adına bir de kitap dağıtılır. Hem kurs hem kitaba çalışılarak yazılı sınavdan başarılı olunabilmesi için gerekli notun alınması zorunludur. Sınavda 50 soru olup 35 sorunun doğru işaretlenmesi yeterli olacaktır. Eğer sınavda başarısız olunursa girilen sınav haricinde 3 hakkınız daha mevcuttur. Başarılı olan sınavdan sonra uygulamalı motor dersleri başlanmaktadır. Bineceğiniz motor için gerekli olan güvenlik önlemleri ( kask,  dizlik, dirseklik ) kurs tarafından verilmektedir. Milli eğitim bakanlığınca yapılan direksiyon sınavında başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanırken başarısız olanlar içinde tekrardan 3 kez daha sınava girme hakkı mevcuttur. Kazanılan sertifika ehliyet yerine geçmemektedir. Onun için o sertifika ile gerekli kuruma giderek A1 sınıfı motosiklet ehliyet alarak aracınıza binebilirsiniz

A2 SINIFI MOTORSİKLET EHLİYETİ

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti

Hayatımızın her anında yaşam alanımızı kolaylaştıran motosikletlere binebilmek için A2 sınıfı motosiklet ehliyeti ihtiyaç duyulmaktadır. Gücü 35 kilovatı geçmeyen sepetli ya da sepetsiz motorlar ile 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motorların kullanılması için gerekli olan belgedir.

A2 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti Gerekli Belgeler

Adayların ehliyeti alabilmeleri yasa gereği 18 yaşını tamamlayan her aday A2 sınıfı motosiklet ehliyet için başvuruda bulunabilir. Ehliyetin süresi toplam 10 yıldır. Her 10 yılda bir sağlık raporunu yenileyerek süresini uzatabilirisiniz.

 • 19 yaşından gün alanlar,
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi bulundurulması
 • Mevcutta ehliyetiniz varsa yanına bir de A2 motor ehliyeti başvurusu yapılacaksa eski ehliyet fotokopisi gereklidir.
 • Güncel olan 2 adet biometrik fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • En az ilkokul mezunu olan adaylarının diploma fotokopisi
 • İlgili kurumca verilecek sağlık raporu

Eğitim ve Sınav Bilgisi

Sınav aşamasında ilk yardım, motor ve trafik başlıklı konulardan sorular çıkmaktadır. Sınava girmeden önce kurs tarafından eğitimler verilmektedir. Sınavda başarılı olunabilmesi 50 sorudan en az 35 tanesinin doğru yapılmasına bağlıdır. Sınavda başarılı olan adaylar yine kurs tarafından verilecek direksiyon eğitimlerine başlanır. Burada verilecek eğitimde kask, dizlik, güvenlik nedeniyle kurs tarafından verilmektedir. Eğitim sırasında motor yapısının incelenmesi, vitesli motorlarda duruş kalkış eğitimin verilmesi, rampa da kakış, nasıl fren yapılacağı, engellerden nasıl kurtulacağı hakkında uygulamalı olarak ders verilir. Yapılan eğitimlerden sonra direksiyon sınavına geçilir. En az 70 alan adaylar başarılı olarak sertifika almaya hak kazanır. Sınavda başarısız olunursa 3 kez daha sınava girme hakkınız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir