R

Trafikte Yol Çizgileri


Trafikte Yol Çizgileri

Ne zamandan beri trafik işaretleri ile alakalı yazımız olmamıştı.Bugün yol çizgilerinden bahsedeceğim.Gece araç kullananlar bu çizgilerin hayatiyetini bilirler.

Yol Çizgileri

yolcizgi1 Trafikte Yol Çizgileri

KESIK ÇIZGI

Kesikli yol çizgisi görüsü açik,düz yol kesimlerine çizilir.Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düsmemek kaydiyla öndeki araci geçmek gibi sebeplerle serit degistirebilecegimizi bildirir.

yolcizgi2 Trafikte Yol Çizgileri

DEVAMLI ÇIZGI
Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol seride geçilmez ve üzerinden gidilemez.(Tirmanma seridi bulunan üç seritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sagdaki seride geçme hali müstesna).Öndeki araçlari geçmenin yasak oldugu kavsak,tepe üstü,dönemeç, yaya geçidi,köprü,tünel gibi yerlerin yaklasiminda çizildigi için serit degistirilemez.

yolcizgi3 Trafikte Yol Çizgileri

KESIK VE DEVAMLI ÇIZGI YANYANA ISE

Bu çizgi boyunca araçlara en yakin olan çizginin anlamina göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakin olan araç serit degistirebilir,düz çizgiye yakin olan araç serit degistiremez .

yolcizgi4 Trafikte Yol Çizgileri

PARALEL DEVAMLI ÇIZGI

Bu çizgi tasit yolunu bölünmüs yol durumuna getiren ayirici (Röfüs) anlamindadir.Bu Çizgiler boyunca karsi yönden gelen trafik için ayrilmis yol bölümüne girilmez.

yolcizgi5 Trafikte Yol Çizgileri

OKLU ÇIZGILER
Gidise ayrilmis çok seritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda olduklari hareketleri göstermek maksadiyla tasit yoluna yazilan yazilar ve çizilen isaretlerdir. Özellikle kavsak yaklasimlarinda, gidilecek yöne göre uygun seride girilmesini hatırlatır.

Yol Üst Çizgileri

yolust1 Trafikte Yol ÇizgileriGeçilmez. Bu çizginin geçis amaciyla dahi hiçbir zaman ihlal edilmemesi gerekir.

yolust2 Trafikte Yol ÇizgileriBir yönde geçis. Kesik çizgi tarafinaki tasitlar bu çizgileri geçis amaciyla ihlal edilebilirler. Ancak sürekli çizi tarafindaki tasitlar geçis amaciyla bu çizgileri ihlal edemezler.

yolust3 Trafikte Yol Çizgileri

Dur çizgisi. Bu çizgiye geldiginizde mutlaka durmalisiniz.

yolust4 Trafikte Yol Çizgileri

Kavsak oklari. Kavsaklara yaklasimda hangi seritlerdeki tasitlarin hangi yöne döneceklerini belirtir.

yolust5 Trafikte Yol Çizgileri

Kisitlanmis alan. Çapraz çizgilerle taranmis alana girilmemelidir.

yolust6 Trafikte Yol Çizgileri

Park yapilmaz hatti. Bu sekilde isaretlenmis alanlara park yapilmamalidir.

yolust7 Trafikte Yol ÇizgileriYaya geçidi. Yaya geçitlerinde yayalarin geçislerine izin verilmelidir.

yolust8 Trafikte Yol Çizgileri

Gerekli durumlarda bu çizgiye geldiginizde mutlaka durmalisiniz.

yolust9 Trafikte Yol Çizgileri

Serit ayirma çizgisi. Ayni veya ters yönlü trafik akisi olan seritleri ayirmada kullanilabilir. Geçislerde bu çizgi gerektiginde ihlal edilebilir.

Size magazin bir bilgide vereyim acaba yol çizgilerinin icadı nasıl olmuştur?

Michigan eyaleti Wayne County Trafik komitesi Edward Norris Hines, karayolunun iki yanını birbirinden ayıran beyaz güvenlik çizgilerini akıl etti. 1911 yılının sonbaharında, bu konudaki ilk uygulama, Trenton yakınlarındaki River Road üzerinde yapıldı. İngiltere’de de, 1914 yılında, Londra- Fonkstone yolu üzerindeki tehlikeli virajlar, beyaz çizgilerle yolun bölünmesi sayesinde daha güvenli hale getirildi. İngiliz yetkililere bu konuda ilk öneri, arabası olmadığı halde bu yoldan sık sık geçmek zorunda kalan bir çiftçiden gelmişti. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra beyaz yol çizgileri, tüm dünyada yaygınlaştı. 1957 yılında, Avrupa’da yapılan bir anlaşma ile çift yol çizgileri kabul edildi.

NOT: Bir kişi sürekli olarak 5 saat, yarım saat dinlendikten sonra 4 saat daha araç kullanabilir. 24 saatte bir kişi toplam 9 saat araç kullanabilir.
NOT: Alkollü iken araç kullananlara para, puan ve hapis 6 ay trafikten men cezası verilir. Uyuşturucu kullananlara sürekli olarak trafikten men, para ve hapis cezası verilir.
NOT: Bir yıl içinde 100 hata puanını dolduranlara 2 ay trafikten men, aynı yıl içerisinde 2 defada 100 hata puanını dolduranlara 4 ay trafikten men, 3 defa dolduranlara tamamen trafikten men cezası verilir.

.:EhliyetAl.Net:.

Trafikte Yol Çizgileri ile Benzer Yazılar:

Benzer Yazılar

  • Benzer Konu Yok
21 Kasım 2011 Saat : 2:24


Yorum Yap

*


ehliyet,sınav,soruları,cevapları,direksiyon,deneme,yeri,sorgulama,randevu,sonuçları Son Yazılar FriendFeed